Trichos - Gabinet Trychologiczny

Badanie w kierunku nużeńca ludzkiego

Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) to pasożyt powodujący chorobę zwaną nużycą atakujący ludzi. Występuje w obszarach ciała, które są owłosione. Najczęściej w obrębie głowy, włosów, w rzęsach i brwiach, oraz w pobliżu gruczołów łojowych. Nieleczony może prowadzić do poważnych zmian w obrębie głowy takich jak: wypadanie włosów, dokuczliwy świąd, wypadanie rzęs, brwi, rozległe stany zapalne czy zwiększona produkcja łoju.

SPIS TREŚCI:

1. Co to jest nużeniec?

2. Gdzie występuje nużeniec?

3. Jakie są objawy nużeńca?

4. Badanie pod kątem nużycy – jak przygotować się do badania w kierunku nużeńca?

5. Badanie w kierunku nużeńca ludzkiego – jaka jest cena badania?

Co to jest nużeniec?

Nużeniec to pasożyt z rodziny roztoczy – żeruje przede wszystkim na mieszkach rzęs i brwi, ale nierzadko atakuje także włosy. Zakażenie nużeńcem jest bardzo powszechne, jednak niepokojące i dokuczliwe objawy daje jedynie u pewnej grupy pacjentów. Nużyca wywoływana przez nużeńca to choroba pasożytnicza, której nadaje się miano przewlekłej. Pacjenci zarażają się głównie drogą kontaktową, poprzez kontakt z czymś, w czym znajdują się jaja nużeńca.

Gdzie występuje nużeniec?

Nużeniec jest jednym z kilkudziesięciu typów roztoczy – występuje w zasadzie na każdej szerokości geograficznej, we wszystkich strefach klimatycznych. Najczęściej atakuje okolice nosa, kości jarzmowej, głowę, klatkę piersiową, powieki, plecy, ramiona – skupia się na fragmentach skóry mocno owłosionej.

Jaki są objawy nużeńca?

Szacuje się, że z nużeńcem żyje ok 25% całej ludzkiej populacji. U części osób zakażenie nużeńcem może być bezobjawowe. U tych pacjentów, których dosięgną objawy choroby, mogą być one od bardzo łagodnych po silne. Początkowe objawy przypominają odczyn alergiczny – lekki świąd, zarumienienie skóry. Dopiero później dochodzi dyskomfort, zapalenie mieszka włosowego czy gruczołu łojowego. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się objawy bólowe, podwyższona temperatura i ropień.

Badanie pod kątem nużycy – jak przygotować się do badania w kierunku nużeńca?

Prawidłowe przygotowanie się pacjenta do badania stanowi elementarny warunek sukcesu diagnostyki. Pacjent, który chce wykonać badanie pod kątem obecności nużeńca powinien zachować minimum dwa tygodnie przerwy pomiędzy ostatnim dniem przyjmowania antybiotyków doustnych, a dniem badania. W przypadku antybiotyków i środków zewnętrznych (maści, kremy, żele etc.) – przynajmniej tydzień.

Ważne jest aby co najmniej 48 godzin przed badaniem nie myć włosów i skóry głowy.

Badanie w kierunku nużeńca ludzkiego – jaka jest cena badania?

Koszt badania w kierunku nużeńca ludzkiego to 55zł.


 

BIBLIOGRAFIA:

Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, Wyd. PZWL, Warszawa 2005.

Buczek A. Choroby pasożytnicze”.
Deryło
A. Parazytologia i akaroentomologia medyczna”.

Jabłońska S., Chorzelski T., „Choroby skóry”, Wyd. PZWL, Warszawa 2002.
Marcinkowska
Z., Kosik-Bogacka D. , Łanocha-Arendarczyk N., Czepita D. , Łanocha A.,Demodex folliculorum i demodex brevis” [w:] Pomeranian Journal of Life Sciences T: 61, Z.: 1, s: 107–114.


Liczba odsłon: 1845Oceń artykuł

Udostępnij bliskim!KomentarzeWięcej

Otrzymuj promocje przez newsletter na skrzynkę pocztową

Trichos.pl

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.