Trichos - Gabinet Trychologiczny

Badanie mykologiczne bezpośrednie wraz z mykologiczną hodowlą

SPIS TREŚCI:

  1. Czym jest badanie mykologiczne i w jakim celu się je przeprowadza?
  2. Badanie mykologiczne z hodowlą – jak przygotować się do badania?
  3. Badanie mykologiczne bezpośrednie (mikroskopowe) – identyfikacja elementów grzyba.
  4. Badanie mykologiczne bezpośrednie wraz z mykologiczną hodowlą – jaka jest cena badania?

 

Czym jest badanie mykologiczne i w jakim celu się je przeprowadza?

Owłosiona głowa człowieka może być siedliskiem wielu pasożytów i nieprzyjaznych naszej florze bakteryjnej intruzom. Przykładowo na głowie mogą występować różnego rodzaju i pochodzenia zakażenia grzybicze (tinea capitis). Wówczas u pacjenta można zaobserwować okrągłe rumieniowe, łuszczące się dodatkowo wykwity, które przysporzyć mogą uciążliwego świądu. Dodatkowo z czasem może pojawić się wysięk ropny. Grzybiczne zmiany skórne mogą dotyczyć zarówno obszarów owłosionych, jak i tych już pozbawionych owłosienia – wówczas w obrębie zakażenia znaleźć można ułamane włosy (zaledwie kilkumilimetrowe końcówki tuż nad powierzchnią skóry).

Diagnostyka mykologiczna w takich grzybiczych zakażeniach jest niezwykle istotna. Rozpoznanie z jakim grzybem mamy do czynienia jest kwestią kluczową – tylko dzięki takiej wiedzy będzie można zastosować odpowiednie i skuteczne leczenie, bez konieczności podawania choremu leków (antymykotyków) o szerokim spektrum działania, które choć mogą pomóc, mogą być też za mocne, a być może nie będą potrzebne. Prawidłowa identyfikacja szczepu grzyba odpowiedzialnego za chorobę pozwoli najlepiej dopasować metodę leczenia.

Badanie mykologiczne z hodowlą – jak przygotować się do badania?

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Zaleca się, aby pacjent nie mył włosów co najmniej 48 godzin przed planowanym badaniem. Dodatkowo skóry głowy ani włosów nie należy smarować ani spryskiwać żadnymi preparatami grzybobójczymi i przeciwgrzybicznymi na 3-4 tygodnie przed badaniem. Przez ten czas nie należy również myć włosów szamponem przeciwłupieżowym.

Badanie mykologiczne bezpośrednie (mikroskopowe) – identyfikacja elementów grzyba

Dodatkowym uzupełniającym badaniem, jakie warto wykonać jest mykologiczne badanie bezpośrednie (mikroskopowe), które wykonuje się w celu wykrycia elementów grzyba. Jak przygotować się do tego badania? Dokładnie tak samo jak do badania mykologicznego z hodowlą – właśnie dlatego warto te badania wykonywać razem.

Badanie mykologiczne bezpośrednie wraz z mykologiczną hodowlą – jaka jest cena badania?

Kompleksowe badanie mykologiczne wraz z hodowlą to koszt 75 zł.

 

 

BIBLIOGRAFIA

mykolab.pl/grzybica.html i SOP 3 (Standardowa Operacyjna Procedura)

mykolab.pl/grzybica.html i SOP 2 (Standardowa Operacyjna Procedura)

Liczba odsłon: 575Oceń artykuł

Udostępnij bliskim!KomentarzeWięcej

Otrzymuj promocje przez newsletter na skrzynkę pocztową

Trichos.pl

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.