Trichos - Gabinet Trychologiczny

Badanie mikrobiologiczne z antybiogramem

Badanie mikrobiologiczne z antybiogramem

 

Często w przypadku chorób skóry głowy oraz schorzeń w obrębie włosów czy rzęs, lekarz pierwszego kontaktu przepisuje antybiotyki o szerokim spektrum działania. Jest to potężny błąd, ponieważ tak naprawdę lekarz nie wie jaki szczep bakterii zaatakował pacjenta. Podstawą leczenia w gabinecie trychologicznym jest dokładna i rzetelna diagnostyka, która pozwoli jednoznacznie i dokładnie wskazać "winowajcę" infekcji.

 

SPIS TREŚCI:

  1. Czym jest badanie mikrobiologiczne?
  2. Badanie mikrobiologiczne z antybiogramem
  3. Badanie mikrobiologiczne z antybiogramem - jak się przygotować?
  4. Badanie mikrobiologiczne z antybiogramem (wymaz) – jak jest cena badania?

 

Czym jest badanie mikrobiologiczne?

Pierwszym etapem badania jest badanie mikrobiologiczne z wymazem czyli tzw. posiew. Posiew to badanie mikrobiologiczne, którego głównym celem jest zidentyfikowanie drobnoustrojów w materiale biologicznym. Takie badanie umożliwia wskazanie patogenów obecnych w wymazie ze skóry głowy.

Posiew mikrobiologiczny jest badaniem bezbolesnym. Specjalnie przygotowaną szpatułką pobiera się wymaz ze skóry głowy, który następnie zamyka się w szczelnej fiolce. Tak przygotowany materiał trafia do badania w laboratorium, gdzie na pożywkach z tego materiału hodowane są bakterie.

Badanie mikrobiologiczne z antybiogramem

Drugim etapem badania mikrobiologicznego jest wykonanie tzw. antybiogramu. Jeżeli badanie posiewowe potwierdzi, że za infekcję odpowiedzialne są bakterie, należy wykonać antybiogram. Jego celem jest ocena wrażliwości danych szczepów bakterii (patogenu) na antybiotyk. Takie badanie wykonuje się po to, aby zastosować najlepszy i najskuteczniejszy lek. Podany antybiotyk o szerokim spektrum działania może, ale wcale nie musi zadziałać, natomiast dokładnie dobrany do szczepu bakterii antybiotyk zadziała na pewno. Badanie te pozwala wyeliminować niepotrzebne dozowanie antybiotyków i innych leków, które nie przyniosą rezultatu, a dodatkowo mogą osłabić np. układ odpornościowy pacjenta.

Badanie mikrobiologiczne z antybiogramem - jak się przygotować?

Materiał do badania powinien być pobrany możliwie jak najszybciej po zauważeniu niepokojących objawów, koniecznie przed podaniem jakichkolwiek leków. Jeżeli badanie ma być przeprowadzone po zastosowanej już kuracji farmakologicznej (nieskutecznej), należy wykonać badanie minimum 7 dni po jej zakończeniu w przypadku leków do zastosowania miejscowego oraz 14 dni po zakończeniu terapii preparatami doustnymi. Należy również wstrzymać się z myciem głowy na co najmniej 48 godzin przed badaniem.

Badanie mikrobiologiczne z antybiogramem (wymaz) – jak jest cena badania?

Kompleksowe badanie mikrobiologiczne z antybiogramem to koszt 100zł.

 

BIBLIOGRAFIA

Chivot M., „Dolegliwości i choroby skóry”, Wydawnictwo W.A.B., 1993r.

Dzierżanowska D., „Antybiotykoterapia praktyczna”, Wydawnictwo Alfa Medica Press, 1994.

Heczko P., Wróblewska M., Pietrzyk A., „Mikrobiologia lekarska”, Wydawnictwo PZWL, 2014.

Murray P. R., Rosenthal K. S., Pfaller M. A., red. Przondo-Mordarska A., Martirosian G., Szkaradkiewicz A., „Mikrobiologia”, Wyd. I polskie, 2011.

Nowicka D., „Dermatologia. Podręcznik dla studentów kosmetologii”, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, 2007.

 

Liczba odsłon: 1016Oceń artykuł

Udostępnij bliskim!KomentarzeWięcej

Otrzymuj promocje przez newsletter na skrzynkę pocztową

Trichos.pl

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.