Trichos - Gabinet Trychologiczny

Trichotillomania

Trichotillomania (także TTM), podobnie jak trichotemnomania, trichoteiromania oraz trichokryptomania stanowią sztandarowe przykłady łysienia wywołanego przyczynami fizycznymi. 

Poza rzadkimi rzęsami i brwiami lub ich brakiem, objawem trichotillomanii są miejsca z nierównomiernie przerzedzonymi włosami na skórze głowy, powstałe wskutek natrętnego wyrywania ich sobie samemu przez chorego, rzadziej innym. Wzrastające napięcie skłania do wyrywania włosów. Po jego zakończeniu następuje poczucie ulgi i dużej przyjemności. Część osób wyrywa sobie włosy całkowicie nieświadomie. Trichotillomania może łączyć się z bólami głowy, zaburzeniami snu, z osłabieniem uwagi, a także z trichofagią (czyli przymusem zjadania wyrwanych włosów).

Trichotillomania jest częściej spotykana u dzieci, choć może występować w każdym wieku. Od objawów łysienia plackowatego odróżnia ją całkowity brak włosów oraz zmiany stanu korzeni na ich obwodzie. Trichotillomania nieleczona może prowadzić do zniszczenia mieszków włosowych i zahamowania wzrostu włosa.

Liczba odsłon: 368Oceń artykuł

Udostępnij bliskim!KomentarzeWięcej

Otrzymuj promocje przez newsletter na skrzynkę pocztową

Trichos.pl

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.