Trichos - Gabinet Trychologiczny

Anagenowe wypadanie włosów

Anagenowe wypadanie włosów, łysienie anagenowe, łysienie dystroficzne (łac. effluvium anagenicum seu dystrophicum) to podobnie jak łysienie telogenowe, jedno ze zjawisk związanych patologią wzrostu włosa. Jest to rodzaj łysienia rozlanego, który może dotknąć osoby w każdym wieku. Aby włosy w fazie aktywnego wzrostu (anagenu) zaczęły wypadać, potrzebny jest czynnik sprawczy – w tym przypadku chemioterapia. To ona przyczynia się do zabijania szybko dzielących się komórek ustroju, zarówno rakowych, jak i niezmienionych, niszcząc m.in. mieszki włosowe w fazie anagenu.

Wypadanie włosów jest uzależnione od predyspozycji organizmu danej osoby, dawki chemioterapeutyku oraz ilości leków. Osoby dotknięte anagenowym wypadaniem włosów doświadczają utraty włosów po upływie 1-2 tygodni od momentu pierwszej chemioterapii. Zwykle co najmniej 90% włosów znajdujących się w fazie anagenowej osoby cierpiącej na chorobę nowotworową poddanej leczeniu chemioterapeutycznemu wypada w ciągu pierwszych dwóch miesięcy. 

Opracowano na podstawie:
Wojciech Kostanecki, Choroby włosów, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1979
Portal ABCZdrowie.pl
Spencer David Kobren, Co zrobić, żeby nie wypadały włosy, Bauer-Weltbild Media Sp. z o.o., Warszawa 2000, s. 28-29

Liczba odsłon: 365Oceń artykuł

Udostępnij bliskim!KomentarzeWięcej

Otrzymuj promocje przez newsletter na skrzynkę pocztową

Trichos.pl

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.