Trichos - Gabinet Trychologiczny

Łysienie o podłożu hormonalnym

Łysienie o podłożu hormonalnym jest często mylone z łysieniem androgenowym. W odróżnieniu od łysienia androgenowego, którego źródeł należy szukać w indywidualnych uwarunkowaniach genetycznych i w destrukcyjnej działalności dihydrotestosteronu (DHT) na mieszki włosowe, łysienie o podłożu hormonalnym spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi.

O łysieniu o podłożu hormonalnym możemy mówić w przypadku wystąpienia zaburzeń m.in. poziomu: testosteronu, prolaktyny (hormonu wydzielanego w przysadce mózgowej), progesteronu (pot. luteiny – żeńskiego hormonu płciowego wydzielanego przez jajniki, a także ciałko żółte i łożysko w trakcie ciąży), dehydroepiandrostendionu (DHEA) i androstendionu (hormonów steroidowych wytwarzanych przez warstwę siatkowatą kory nadnerczy) czy estradiolu (żeńskiego hormonu płciowego regulującego popęd seksualny oraz rozwój cech płciowych kobiety). 

Nadmierne wypadanie włosów o podłożu hormonalnym dotyczy zaburzeń procesów biochemicznych, "kiedy organizm nie radzi sobie z przetwarzaniem związków chemicznych – w tym także hormonów – w granicach norm fizjologicznych." Jest także związane z czynnikami warunkującymi funkcjonowanie układu hormonalnego, do których należy zaliczyć m.in.: guzy hormonozależne, torbiele jajników, stosowanie pigułek antykoncepcyjnych z dużą zawartością androgenów, ciążę, menopauzę, nierównowagę hormonalną (np. wskutek zaburzeń tarczycy) oraz nadwrażliwość organizmu na normalne stężenie hormonów we krwi. 

Poziom hormonów jest uzależniony od wieku i płci osoby, dlatego też łysienie o podłożu hormonalnym może dotyczyć w różnym stopniu zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przyjmuje się, że poziom testosteronu u mężczyzn spada od 30 roku życia o 10% co 10 lat, w przeciwieństwie do kobiet, u których "poziom żeńskich hormonów płciowych obniża się tuż przed okresem przekwitania, po czym spada drastycznie w trakcie menopauzy i po całkowitym ustaniu miesiączkowania." 

Na intensywność wypadania włosów w przypadku łysienia o podłożu hormonalnym obu płci mają także pory roku. Włosy najintensywniej rosną wiosną kiedy to poziom testosteronu jest najniższy i najintensywniej wypadają jesienią – kiedy to poziom testosteronu jest najwyższy.

Opracowano na podstawie:
Spencer David Kobren, Co zrobić, żeby nie wypadały włosy, Bauer-Weltbild Media Sp. z o.o., Sp. K.,
Portal.abczdrowie.pl

Liczba odsłon: 632Oceń artykuł

Udostępnij bliskim!KomentarzeWięcej

Otrzymuj promocje przez newsletter na skrzynkę pocztową

Trichos.pl

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.